1992 во шахот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во шахот (Табела)
1982198319841985198619871988 •   
198919901991 1992 199319941995
   1996199719981999200020012002
Поврзан временски период или предмет
1989199019911992199319941995
1960-ти1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти2020-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе


Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

  • 28 јуни - Михаил Таљ (роден 1936), советси и латвиски велемајстор, поранешен светски првак во шах (1960)