1972 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1962196319641965196619671968 •   
196919701971 1972 197319741975
   1976197719781979198019811982
Поврзан временски период или предмет
1969197019711972197319741975
1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1972 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]