1968 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1958195919601961196219631964 •   
196519661967 1968 196919701971
   1972197319741975197619771978
Поврзан временски период или предмет
1965196619671968196919701971
1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти1990-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1968 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]