19620 Окленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окленд
Откривање
Откривачопсерваторија Стардом
Откриено воОкленд
Откриено18 август 1999
Ознаки
ЦМП-ознака19620
Наречена по
Окленд
1999 QG
Орбитални особености
Епоха 14 мај 2008
Афел3,0821130
Перихел2,3062812
Занесеност0,1439820
1615,2601161
240,03166
Наклон14,07178
65,78339
30,50389
Физички особености
13,6

19620 Окленд (англ. 19620 Auckland) или 1999 QG е астероид од главниот појас откриен на 18 август 1999 г. во опсерваторијата Стардом во Окленд, Нов Зеланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]