1961 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1951195219531954195519561957 •   
195819591960 1961 196219631964
   1965196619671968196919701971
Поврзан временски период или предмет
1958195919601961196219631964
1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите1990-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1961 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]