1955 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во архитектурата (Табела)
1945194619471948194919501951 •   
195219531954 1955 195619571958
   1959196019611962196319641965
Поврзан временски период или предмет
1952195319541955195619571958
1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1955 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]