1930 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

Во 1930 година во архитектурата се случиле некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Градби[уреди | уреди извор]

Крајслер за време на ноќта

Отворени[уреди | уреди извор]

Завршени[уреди | уреди извор]

Замокот Дрого

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. New South Wales State Library: Grace Building Архивирано на 11 јануари 2014 г.. Retrieved 2013-04-21.
  2. Linke, Vera (2002-03-02). „Das I.G. Farbenhaus – Ein Bau der, deutsche Geschichte widerspiegelt (The IG Farben Building – A building that reflects German History)“. Transcript of lecture given in Frankfurt Archive No.K20840 (германски). Hausarbeiten.de. Архивирано од изворникот на 2008-02-24. Посетено на 2018-09-16.
  3. „Page Street“. Housing Prototypes. Архивирано од изворникот на 2012-09-16. Посетено на 2012-12-03.