1922 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

Во 1922 година во архитектурата се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Градби[уреди | уреди извор]

Отворени[уреди | уреди извор]

Старото казино на Понсе
Шаболовската кула во 2007

Завршени[уреди | уреди извор]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pfanz, Donald C. (1981-03-24). „National Register of Historic Places Inventory-Nomination Form: Lincoln Memorial“. National Park Service. Архивирано од изворникот на 2012-02-24. Посетено на 2009-11-03. p. 5.
  2. Historia del Antiguo Casino de Ponce. Government of the Municipality of Ponce. p.1 (14 pages). Available from the Casino's walk-in office.