1900 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

1900 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Згради[уреди | уреди извор]

Метрото во Париз
Музеј во Орсеј во Париз, Франција
  1. „КЕНОША ОКРАТИЈА СПОМЕНИК НА ВОЈНИЦИ“ (PDF). Kenosha.org. KENOSHA КОМИСИЈА ЗА ИСТОРИСКО ЧУВАЊЕ. Посетено на 3 декември 2019.</ref ref>Предлошка:Наведете веб
  2. Предлошка:Цитирај книга