18 Мелпомена

Од Википедија — слободната енциклопедија
18 Мелпомена
Откривање
ОткривачЏон Русел Хинд
Откриено24 јуни 1852
Ознаки
Наречена по
Мелпомена
главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха October 22, 2004 (JD 2453300.5)
Афел418.414 Gm (2.797 AU)
Перихел268.472 Gm (1.795 AU)
343.443 Gm (2.296 ае)
Занесеност0.218
1270.552 д (3.48 г)
205.245°
Наклон10.126°
150.547°
227.975°
Физички особености
Димензииc/a = 0,81 ± 0,06[2]
170 × 155 × 129 km[3]
(150×125 km)[4]
(150×170 km)[5]
Среден пречник
141 ± 2 km[2]
140,6 ± 2,8 km (IRAS)[1]
Маса(4,5 ± 0,9)⋅1018 kg[2]
3.0×1018 kg[3]
Средна густина
3,06 ± 0,62 g/cm3[2]
1,69 ± 0,66 g/cm3[3]
0.482 21 d (11.57 h)[1][6]
0.221 (calculated)[2]
0.223[1][7]
S[1]
7.5[8] to 12.0
6.51[1]
0.23" to 0.059"

Мелпомена (ознака за мала планета: 18 Мелпомена) — голем светлол астероид од главниот појас кој бил откриен од страна на Џ. Р. Хинд на 24 јуни 1852 година,[9] и е именуван по Мелпомена, Музата на трагедијата во грчката митологија. Тој е класифициран како астероид од типот S и е составен од силикати и метали.

Мелпомена ја прикрила ѕвездата ДЗР 114.159 на 11 декември, 1978 година. Можен мелпоменски сателит со пречник најмалку 37 км бил откриен. Сателитскиот кандидат добил привремена ознака S/1978 (18) 1.[10] Во 1988 година било извршено пребарување за сателити или прашина што кружи околу овој астероид со помош на телескопот UH88 во опсерваторијата Мауна Кеја, но напорите не вродиле со плод.[11] Мелпомена била забележана со вселенскиот телескоп Хабл во 1993 година. Тој можел да ја реши малку издолжената форма на астероидот, но не биле откриени сателити.

Мелпомена е проучуван со радар.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Yeomans, Donald K., „18 Melpomene“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-04-07.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 P. Vernazza et al. (2021) VLT/SPHERE imaging survey of the largest main-belt asteroids: Final results and synthesis. Astronomy & Astrophysics 54, A56
 3. 3,0 3,1 3,2 Jim Baer (2008). „Recent Asteroid Mass Determinations“. Personal Website. Архивирано од изворникот на 2013-07-08. Посетено на 2008-11-27.
 4. Storrs, Alex; Weiss; Zellner; Burlsen; и др. (1999). „Imaging Observations of Asteroids with Hubble Space Telescope“ (PDF). Icarus. 137 (2): 260–268. Bibcode:1999Icar..137..260S. doi:10.1006/icar.1999.6047. Архивирано од изворникот (PDF) на 30 October 2008. Посетено на 2008-11-03.
 5. Storrs, Alex; Dunne; Conan; Mugnier; и др. (2005). „A closer look at main belt asteroids 1: WF/PC images“ (PDF). Icarus. 173 (2): 409–416. Bibcode:2005Icar..173..409S. doi:10.1016/j.icarus.2004.08.007. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-10. Посетено на 2008-11-26. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-10. Посетено на 2021-11-20.
 6. „Lightcurves and Map Data on Numbered Asteroids N° 1 TO 52225“. AstroSurf. Архивирано од изворникот на 2005-11-27. Посетено на 2008-11-03.
 7. „Asteroid Data Archive“. Planetary Science Institute. Архивирано од изворникот на 2006-06-23. Посетено на 2008-11-03.
 8. Menzel, Donald H.; Pasachoff, Jay M. (1983). A Field Guide to the Stars and Planets (2. изд.). Boston, MA: Houghton Mifflin. стр. 391. ISBN 0-395-34835-8.
 9. „Numbered Minor Planets 1–5000“, Discovery Circumstances, IAU Minor Planet center, Посетено на 2013-04-07.
 10. IAUC 3315: 1978 (18) 1; WZ Sge, Central Bureau for Astronomical Telegrams, Посетено на 2011-07-05.
 11. Gradie, J.; Flynn, L. (March 1988), „A Search for Satellites and Dust Belts Around Asteroids: Negative Results“, Abstracts of the Lunar and Planetary Science Conference, 19, стр. 405–406, Bibcode:1988LPI....19..405G.
 12. Radar-Detected Asteroids and Comets, NASA/JPL Asteroid Radar Research, Посетено на 2011-10-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]