Прејди на содржината

1899 во филмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во филмот
Поврзани теми од периодот

Ова е преглед на настаните од 1899 година во филмот, вклучувајќи список на филмови и значајни луѓе кои биле родени или кои починале оваа година.

Настани[уреди | уреди извор]

Сцената на смртта на кралот Џон: акт 3, сцена 3 од Кралот Џон (1899), што одговара на акт 5, сцена 7 во оригиналната драма.
Момиџигари

Филмови објавени во 1899[уреди | уреди извор]

 • Бајтер Бит, произведени од страна на Бамвурт & Ко
 • Пепелашка, во режија на Жорж Мелјес
 • Сцена во бар во Крипл Крик, произведен од страна на Едисон Студиос
 • Ѓаволот во манастир, во режија на Жорж Мелјес
 • Аферата Драјфус, серија на докудрами во режија на Жорж Мелјес
 • Дали би сакале да сте човекот од мраз?
 • Тепачката меѓу Џефрис-Шарки, документарен филм кој се веррува дека е загубен; работи во текот на два часа, ова е еден од најстарите играни филмови.
 • Кралот Џон, во режија на Вилијам К. Л. Диксон и Валтер Фефер Дандо; првата филмска адаптација на драма од Шекспир.
 • Бакнежот во тунелот, во режија на Џорџ Алберт Смит; бил сметан за првиот пример на наративно едитирање.
 • Ограбување на Клеопатриниот гроб, во режија на Жорж Мелјес; најверојатно изгубен

Родени[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Abel, Richard (2010). Encyclopedia of Early Cinema. London and New York: Routledge. стр. 26. ISBN 0415778565.
 2. Herbert, Stephen. „John Alfred Prestwich“. Who's Who of Victorian Cinema. Посетено на 2013-02-24.