1890 во филмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Години во филмот
Поврзани теми од периодот
Десетте останатите кадри на Плоштадот Трафалгар во Лондон од Вордсворт Донисторп
Луј Август Ле Принц, 28 август 1841.

Ова е преглед на настаните од 1890 година во филмот, вклучувајќи список на филмови и значајни луѓе кои биле родени или кои починале оваа година.

Настани[уреди | уреди извор]

Филмови[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Burns, Paul T, The History of The Discovery of Cinematography – 1885 – 1889, Архивирано од изворникот на 2009-05-13, Посетено на 2009-05-10 and Ten Remaining Frames Of Donisthorpe's 1890 'Trafalgar Square' Footage Come To Life (GIF), Посетено на 2009-05-10

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Commons-logo.svg 1890 во филмот на Ризницата ?