1884 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

Во 1884 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Дела[уреди | уреди извор]

Жорж Пјер СераБањачи во Анијер
Мари Спартали СтилманМадона Пјетра дегли Скровињ
Микаел АнкерПортрет на мојата сопруга, сликарката Ана Анкер

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. State, Paul F. (2004). Historical dictionary of Brussels. Scarecrow Press. стр. 409. ISBN 978-0-8108-5075-0. Посетено на 2009-12-22.
  2. Giedion, Sigfried (2007). Raum, Zeit, Architektur: Die Entstehung einer neuen Tradition (германски). Springer. стр. 536. ISBN 978-3-7643-5407-7. Посетено на 2009-12-22.
  3. Rewald, John (1973). „Theo van Gogh, Goupil, and the Impressionists“. Gazette des Beaux-Arts: 1–107.