1865 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1855185618571858185918601861 •   
186218631864 1865 186618671868
   1869187018711872187318741875
Поврзан временски период или предмет
1862186318641865186618671868
1830-ти1840-ти1850-ти1860-ти1870-ти1880-ти1890-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1865 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]