1861 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1851185218531854185518561857 •   
185818591860 1861 186218631864
   1865186618671868186918701871
Поврзан временски период или предмет
1858185918601861186218631864
1830-ти1840-ти1850-ти1860-ти1870-ти1880-ти1890-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1861 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]