1854 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1844184518461847184818491850 •   
185118521853 1854 185518561857
   1858185918601861186218631864
Поврзан временски период или предмет
1851185218531854185518561857
1820-ти1830-ти1840-ти1850-ти1860-ти1870-ти1880-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1854 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]