1853 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1843184418451846184718481849 •   
185018511852 1853 185418551856
   1857185818591860186118621863
Поврзан временски период или предмет
1850185118521853185418551856
1820-тите1830-тите1840-тите1850-тите1860-тите1870-тите1880-тите
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1853 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]