1851 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во книжевноста
Поврзани теми од периодот

1851 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

  • 1 јануари - Кавкаската грузиска театарска дружина ја дава својата прва изведба, под режисерската палка на Џорџи Еристави.
  • 5 јуни - Романот „Кабината на чичко Том“ на Хариет Бичер Стоу .
  • Јуни - Додека чекаше да го помине Англискиот Канал на неговиот меден месец, Метју Арнолд веројатно почнува да ја компонира поемата „Плажа Довер“. [1]
  • 29 септември - Маријан Еванс, идниот Џорџ Елиот, се закажува како (помошник) уредник на „Вестминстер ривју“, објавено од Џон Чепмен. Во овој својство таа ќе се сретне со Г. Х. Леус.
  • 14 ноември - романот Моби-Дик на Херман Мелвил; или, Китот е објавен во целост, во еден том, за прв пат, од „Харпер и браќа“ во Њујорк, претходно издаден на 18 октомври како „Кит“ во скратено три тома од Ричард Бентли во Лондон.
  • 2 декември - Францускиот државен удар од 1851 година го поттикнува Виктор Иго да биде водач на неуспешното востание против него. Тој е принуден на прогонство, првично во Брисел.
  • 24 декември - Пожар во Конгресната библиотека во Вашингтон кој уништил 35.000 книги, околу две третини од колекцијата.