1850 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1840184118421843184418451846 •   
184718481849 1850 185118521853
   1854185518561857185818591860
Поврзан временски период или предмет
1847184818491850185118521853
1820-тите1830-тите1840-тите1850-тите1860-тите1870-тите1880-тите
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1850 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]