1820 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1810181118121813181418151816 •   
181718181819 1820 182118221823
   1824182518261827182818291830
Поврзан временски период или предмет
1817181818191820182118221823
1790-ти1800-ти1810-ти1820-ти1830-ти1840-ти1850-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1820 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]