18Д/Перине–Мркос

Од Википедија — слободната енциклопедија
18Д/Перине–Мркос
Откривање
ОткривачЧарлс Дилон Перин и Антонин Мркос
Откриена9 декември 1896 година
Други
ознаки
1896 X1; 1896 VII;
1896g; 1909 P1;
1909 III; 1909b;
1955 U1; 1955 VII;
1955i; 1962 I; 1968h
Орбитални особености A
Епоха2002-09-03 (ЈД 2452520.5)
Афел5.8537 АУ
Перихел1.2872 АУ
Голема полуоска3.5705 АУ
Занесеност0.6395
Период6.75 а
Наклон17.864°
Последен перихел26 февруари 2017 година
Следен перихел2025-Јан-01 (ЈПЛ Хоризонс)

18Д/Перине–Мркос е периодична комета во Сончевиот Систем, првично откриена од американско-аргентинскиот астроном Чарлс Дилон Перин (Лик опсерваторија , Калифорнија, Соединетите Американски Држави) на 9 декември 1896 година. Некое време се сметаше дека е фрагмент од Кометата на Биела.[1]

Се сметала за изгубена по појавувањето во 1909 година, но била повторно откриен од чешкиот астроном Антонин Мркос (Опсерваторија Скалнате Плесо, Словачка) на 19 октомври 1955 година, користејќи обичен двоглед, подоцна потврдено како 18D од Лиланд Е. Канингам (Опсерваторија Леушнер, Универзитет во Калифорнија, Беркли).

Кометата последен пат била забележана за време на перихелскиот премин во 1968 година кога поминала 03,144 ае (4.703×1011 ; 2.923×1011 ми) од Земјата. Кометата не забележано за време на следните перихелни пасуси:

  • 2 август 1975 година
  • 16 мај 1982 година
  • 28 февруари 1989 година
  • 6 декември 1995 година
  • 10 септември 2002 година
  • 17 април 2009 година
  • 26 февруари 2017 година

Следниот предвиден премин на перихел ќе биде на 2025-јан-01 но кометата моментално се смета за изгубена бидејќи не е видена од јануари 1969 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „18D/Perrine-Mrkos“. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 2021-11-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
17P/Holmes
18Д/Перине–Мркос Следна
19P/Borrelly