1796 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1786178717881789179017911792 •   
179317941795 1796 179717981799
   1800180118021803180418051806
Поврзан временски период или предмет
1793179417951796179717981799
1760-ти1770-ти1780-ти1790-ти1800-ти1810-ти1820-ти
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1796 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]