1789 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1779178017811782178317841785 •   
178617871788 1789 179017911792
   1793179417951796179717981799
Поврзан временски период или предмет
1786178717881789179017911792
1750-тите1760-тите1770-тите1780-тите1790-тите1800-тите1810-тите
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1789 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]