1788 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во архитектурата (Табела)
1778177917801781178217831784 •   
178517861787 1788 178917901791
   1792179317941795179617971798
Поврзан временски период или предмет
1785178617871788178917901791
1750-тите1760-тите1770-тите1780-тите1790-тите1800-тите1810-тите
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1788 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]