1785 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1775177617771778177917801781 •   
178217831784 1785 178617871788
   1789179017911792179317941795
Поврзан временски период или предмет
1782178317841785178617871788
1750-тите1760-тите1770-тите1780-тите1790-тите1800-тите1810-тите
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1785 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]