1782 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1772177317741775177617771778 •   
177917801781 1782 178317841785
   1786178717881789179017911792
Поврзан временски период или предмет
1779178017811782178317841785
1750-ти1760-ти1770-ти1780-ти1790-ти1800-ти1810-ти
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1782 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]