1766 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1756175717581759176017611762 •   
176317641765 1766 176717681769
   1770177117721773177417751776
Поврзан временски период или предмет
1763176417651766176717681769
1730-ти1740-ти1750-ти1760-ти1770-ти1780-ти1790-ти
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1766 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]