1749 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1739174017411742174317441745 •   
174617471748 1749 175017511752
   1753175417551756175717581759
Поврзан временски период или предмет
1746174717481749175017511752
1710-тите1720-тите1730-тите1740-тите1750-тите1760-тите1770-тите
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1749 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]