174. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
174°
174. источен меридијан

174. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол, преку Северниот Леден Океан, Азија, Тихиот Океан, Нов Зеланд, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

174. источен меридијан образува голема кружница со 6. западен меридијан.
Почнувајќи од Северниот Пол, па јужно до Јужниот Пол, 174° ИГД минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
90°0′N 174°0′E / 90.000° N; 174.000° E / 90.000; 174.000 (Северен Леден Океан) Атлантски Океан
72°58′N 174°0′E / 72.967° N; 174.000° E / 72.967; 174.000 (Источносибирско Море) Источносибирско Море
69°51′N 174°0′E / 69.850° N; 174.000° E / 69.850; 174.000 (Русија)  Русија
61°42′N 174°0′E / 61.700° N; 174.000° E / 61.700; 174.000 (Берингово Море) Берингово Море
52°44′N 174°0′E / 52.733° N; 174.000° E / 52.733; 174.000 (САД)  САД Алјаска - островот Низки
52°43′N 174°0′E / 52.717° N; 174.000° E / 52.717; 174.000 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува веднаш источно од атолот Абемама,  Кирибати
35°7′S 174°0′E / 35.117° S; 174.000° E / -35.117; 174.000 (Нов Зеланд) Нов Зеланд Нов Зеланд Северен Остров - Севернооклендски Полуостров
36°16′S 174°0′E / 36.267° S; 174.000° E / -36.267; 174.000 (Тихи Океан) Тихи Океан
39°5′S 174°0′E / 39.083° S; 174.000° E / -39.083; 174.000 (Нов Зеланд) Нов Зеланд Нов Зеланд Северен Остров
39°33′S 174°0′E / 39.550° S; 174.000° E / -39.550; 174.000 (Тихи Океан) Тихи Океан
40°55′S 174°0′E / 40.917° S; 174.000° E / -40.917; 174.000 (New Zealand) Нов Зеланд Нов Зеланд Јужен Остров
42°0′S 174°0′E / 42.000° S; 174.000° E / -42.000; 174.000 (Тихи Океан) Тихи Океан
60°0′S 174°0′E / 60.000° S; 174.000° E / -60.000; 174.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
77°34′S 174°0′E / 77.567° S; 174.000° E / -77.567; 174.000 (Антарктика) Антарктик Росова Зависност, Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]