1729 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1719172017211722172317241725 •   
172617271728 1729 173017311732
   1733173417351736173717381739
Поврзан временски период или предмет
1726172717281729173017311732
1690-тите1700-тите1710-тите1720-тите1730-тите1740-тите1750-тите
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1729 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]