1729 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во архитектурата (Табела)
1719172017211722172317241725 •   
172617271728 1729 173017311732
   1733173417351736173717381739
Поврзан временски период или предмет
1726172717281729173017311732
1690-ти1700-ти1710-ти1720-ти1730-ти1740-ти1750-ти
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1729 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]