Прејди на содржината

15 март (настани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1776  Американскиот конгрес донесе одлука за укинување на зависноста од англиската круна. Независноста на САД е прогласена на 4 јули 1776 година.
1993  ПТТ „Македонија“, вклучувајќи се во активноста за меѓународно признавање на Република Македонија, ја промовира редовната поштенска марка со мотив на знамето на Република Македонија.
1997  Во Заир бунтовниците го зазедоа Кисангани, трет по големина град во земјата и последно упориште на владините сили во источниот дел на државата.
2004  Формирана е Лугола, група на корисници на GNU/Линукс од Битола.
2013  Ли Кеќанг стапува на функцијата Премиер на НР Кина.