15 Евномија

Од Википедија — слободната енциклопедија
15 Евномија
Тридимензионален приказ на 15 Евномија заснован на светлинската крива.
Откривање
ОткривачАнибале де Гаспарис
Откриено29 јули 1851
Ознаки
Наречена по
Евномија
none
Главен појас, (Евномско семејство)
Орбитални особености[1]
Епоха 14 јуни 2006 (ЈД 2453900.5)
Афел3,138 ае (469,429 Gm)
Перихел2,149 ае (321,429 Gm)
2,643 ае (395,429 Gm)
Занесеност0,187
4,30 а (1569.687 ден.)
18,16 km/s
286,102°
Наклон11,738°
293,273°
97,909°
Физички особености
Димензии(357×255×212)±15 km[2]
268 km
330×245×205[3][4][5] 255,3 ± 15 км [1]
Маса3,12 ×1019 kg[2]
Средна густина
3,14 ± 0,53 g/cm³[2]
3,8±0,7 g/cm³[6]
0,08 m/s²
0,16 km/s
0,2535 ден (6,083 ч)[1][7]
Албедо0,209 [1]
Температура~166 K
max: 260 K (-13 °C)
Спектрален тип
S[1]
7,9[8] to 11.24
5,28[1]
0,29" to 0.085"

15 Евномија — многу голем астероид во внатрешниот астероиден појас. Станува збор за најголемиот каменест астероид од спектреален тип S, и меѓу 12 најголеми астероиди во главниот појас. Тој е најголемиот астероид од Евномските астероиди,и се смета дека содржи 1% целокупната маса на астероидниот појас.[6][9]

Откриен е од италијанскиот астроном Анибале де Гаспарис на 29 јули 1851 година и е именуван по старогрчката божица Евномија, персонификација на редот и законот во старогрчката митологија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „JPL Small-Body Database Browser: 15 Eunomia“. 2008-05-08. Посетено на 2008-12-04.
  2. 2,0 2,1 2,2 Jim Baer (2008). „Recent Asteroid Mass Determinations“. Personal Website. Архивирано од изворникот на 2013-07-08. Посетено на 2008-12-04.
  3. Baer, James; Steven R. Chesley (2008). „Astrometric masses of 21 asteroids, and an integrated asteroid ephemeris“ (PDF). Celestial Mechanics and Dynamical Astronomy. Springer Science+Business Media B.V. 2007. 100 (2008): 27–42. Bibcode:2008CeMDA.100...27B. doi:10.1007/s10569-007-9103-8. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-02-24. Посетено на 2008-11-11.
  4. Nathues, A.; et al.; (2005); Spectral study of the Eunomia asteroid family - I. Eunomia Архивирано на 5 ноември 2015 г., Icarus, Vol. 175, p. 452
  5. Tanga, P.; et al.; (2003); Asteroid observations with the Hubble Space Telescope; Astronomy & Astrophysics, Vol. 401, p. 733
  6. 6,0 6,1 Vitagliano, Aldo; Reiner M. Stoss (2006). „New mass determination of (15) Eunomia based on a very close encounter with (50278) 2000CZ12“. Astronomy and Astrophysics. 455 (3): L29–L31. Bibcode:2006A&A...455L..29V. doi:10.1051/0004-6361:20065760.
  7. Planetary Data System (PDS) lightcurve data
  8. Donald H. Menzel and Jay M. Pasachoff (1983). A Field Guide to the Stars and Planets (2. изд.). Boston, MA: Houghton Mifflin. стр. 391. ISBN 0-395-34835-8.
  9. Pitjeva, E. V. (2005). „High-Precision Ephemerides of Planets—EPM and Determination of Some Astronomical Constants“ (PDF). Solar System Research. 39 (3): 176. Bibcode:2005SoSyR..39..176P. doi:10.1007/s11208-005-0033-2. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-10-31. Посетено на 18 November 2008.: Eunomia 0.164E-11 solar masses; asteroid belt 15E-11 solar masses → 1.1%.