1595 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1585158615871588158915901591 •   
159215931594 1595 159615971598
   1599160016011602160316041605
Поврзан временски период или предмет
1592159315941595159615971598
1560-ти1570-ти1580-ти1590-ти1600-ти1610-ти1620-ти
15 век16 век 17 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1595 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]