Прејди на содржината

157P/Тритон

Од Википедија — слободната енциклопедија
157P/Тритон
Откривање
ОткривачКет Тритон
Откриена11 февруари 1978 година
Други
ознаки
1977 XIII
Орбитални особености A
Епоха6 март 2006 година
Афел5.503 АУ
Перихел1.415 Астрономска единица
Голема полуоска3.459 Астрономска единица
Занесеност0.5909
Период6.433 а
Наклон7.1263°
Последен перихел10 јуни 2016 20- февруари 2010 година
Следен перихел2022-сеп-09

157P/Тритон е периодични кометаи во Сончевиот Систем. Кит Тритон (У. К. Шмит телескопска единица, Кунабарабран) ја откри оваа комета на длабока изложеност IIIa-J направена со телескопот Шмит од 122 см на 1978 година, 11.66 февруари[1].

Историски моменти[уреди | уреди извор]

  • Прелиминарната орбита беше пресметана од MP Candy (Перт опсерваторија, Австралија) користејќи позиции добиени од Tritton на 11, 13 и 15 февруари. Тоа беше елипсовидна орбита со датум perihelion од 1977 година, 30.07 октомври и орбитален период од 7.30 години. Б. G. Marsden (Смитсонијан астрофизичка опсерваторија) ја ревидира орбитата користејќи пет позиции кои се протегаат во периодот од 11 февруари до 13 март.
  • Месечевата светлина ги оневозможи набљудувањата во последната половина на февруари 1978 година и во раните денови на март; сепак, кометата била пронајдена од J. H. Bulger (станица Агасиз на опсерваторијата Харвард) на 10.27 март. Тој ја дал јадрената магнитуда како 20. Последните три набљудувања на кометата ги добил Шао на 11.28, 13.20 и 14.21 март. На ИАУ Циркулар бр. 3194, издадена на 15 март 1978 година, Марсден напишал: „Можно е кометата да доживеала изблик околу времето на набљудувањето на Харвард на 15 февруари...“ Не беа добиени никакви набљудувања потоа.
  • Кометата не беше откриена за време на предвидените враќања во 1984, 1990 или 1996 година и се претпоставуваше дека е изгубена.
  • Сепак, на 6.44 октомври 2003 година, користејќи CCD слики добиени со рефрактор од 0,12 m, Ц В Џулес (Фонтајн Хилс, Аризона, САД) и П Холвоцрем (Кампинас, Бразил) открила комета која се покажала на слична орбита на изгубената комета. Б. Г. Марсден можеше да пресмета нова орбита, објавена во Кружниот круг бр. 8215 на IAU, издаден на 7 октомври 2003 година, кој потврди дека навистина е идентична со кометата Тритон.
  • Кометата беше пронајдена и при нејзиното појавување во 2010 година[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Comet 157P/Tritton“. Архивирано од изворникот на 2021-05-07. Посетено на 2021-11-17.
  2. „157P/Tritton“. Архивирано од изворникот на 2022-03-21. Посетено на 2021-11-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]