1553 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1543154415451546154715481549 •   
155015511552 1553 155415551556
   1557155815591560156115621563
Поврзан временски период или предмет
1550155115521553155415551556
1520-ти1530-ти1540-ти1550-ти1560-ти1570-ти1580-ти
15 век16 век 17 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1553 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]