1505 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1495149614971498149915001501 •   
150215031504 1505 150615071508
   1509151015111512151315141515
Поврзан временски период или предмет
1502150315041505150615071508
1470-тите1480-тите1490-тите1500-тите1510-тите1520-тите1530-тите
15 век16 век 17 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1505 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]