15017 Капи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

15017 Капиастероид од главниот појас откриен на 22 септември, 1998 година од страна на Ловеловата опсерваторија.

15017 Капи
Cuppy Summed and Flat.jpg
15017 Капи 2004година
Откривање
ОткривачЛовеловата опсерваторија
Откриено22 септември, 1998
Ознаки
1998 SS25
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 14 јуни, 2006 (JD 2453900.5)
Апхел404.453 Gm (2.704 AU)
Перихел291.523 Gm (1.949 AU)
347.988 Gm (2.326 AU)
Занесување0.162
1295.857 d (3.55 a)
19.40 km/s
35.901°
63.910°
347.654°
Физички особености
Димензии? km
Маса?×10? kg
Средна густина
? g/cm³
? m/s²
? km/s
? d
Албедо0.10?
Температура~182 K
Спектрален тип
?
15.1


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]