14 зборови

Од Википедија — слободната енциклопедија

14те зборови е фраза што ја користат предоминантно белите националисти. Најчесто се однесува на слоган од 14 зборови: „Ние мора да ја обезбедиме егзистенцијата на нашите луѓе и иднината на белите деца.“[1] Исто така може да се однесува на друг слоган со 14 зборови: „Затоа што убавината на белата ариевка не смее да исчезне од земјата.[2]

Потекло[уреди | уреди извор]

Нео-нацистите честопати го комбинираат бројот 14 со 88, како и во „14/88“ или „1488“. Бројот 8 ја означува осмата буква од азбуката (H), со „HH“ што означува „Heil Hitler“.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hate on Display: 14 words“. Anti-Defamation League. Архивирано од изворникот на 2012-01-27. Посетено на 2007-06-01.
  2. Gardell, Mattias. Gods of the Blood: The Pagan Revival and White Separatism. стр. 69.
  3. Biddiscombe, Perry (1998). Werwolf!: The History of the National Socialist Guerrilla Movement, 1944-1946. note 58. ISBN 978-0-8020-0862-6.