14. октомври (компанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

14. Октомври е српски производител на тешки машини и опрема, со седиште во Крушевац, Србија.

TG-220B дозер

Историја[уреди | уреди извор]

14 Октомври е основана од австриски и унгарски инвеститори во 1923 година како компанија специјализирана за поправка и производство на вагони. Во првите години на компанијата, примарната дејност била поврзана со ремонт и поправка на возила и товарни вагони, навреме се зголемува искористувањето на квалитетот во производствената технологија со истовремено проширување на палетата на производи, што резултирало со почеток на производство на челик. градежништво, метални производи за широка потрошувачка и производи за употреба во воената индустрија.

По Втората светска војна, компанијата била национализирана и поправена од воени штети. Името го добило во спомен на датумот кога Крушевац бил ослободен од нацистичката окупација во 1944 година. Компанијата е ориентирана кон производство на градежништво, рударство, земјоделство и транспорт, машини и опрема за производство на опрема и машински делови. Била еден од најголемите производители на тешка механизација во поранешна Југославија.[1] За време на своите златни времиња, таа вработувала околу 8.000 луѓе.[2]

Во август 2015 година, по години акумулирани деловни загуби, компанијата го прекинала своето производство.[3] Од декември 2014 година до август 2015 година, речиси сите 1.500 вработени ја напуштиле компанијата користејќи ги социјалните програми.[3] Во јануари 2016 година, компанијата прогласила стечај.[4] Во март 2016 година била регистрирана нова компанија под име „14. октобар“. Ги земала на закуп производствени капацитети на поранешната компанија.

Во ноември 2017 година компанијата ја купила белградска фирма во име на чешката компанија „Чехословак груп“.[2][4][5] По купувањето, Обвинителството на Република Македонија покрена истрага против поранешниот македонски шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, поради сомнение за перење пари и сомнителни врски со чехословачката групација.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IMK 14. oktobar - ABOUT US“. Архивирано од изворникот на 2013-10-04. Посетено на 2013-10-04.
  2. 2,0 2,1 „Češka korporacija sutra preuzima "14. oktobar" u Kruševcu“. blic.rs (Serbian). Tanjug. 13 October 2017. Посетено на 2 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. 3,0 3,1 „Stao "14. oktobar". b92.net (Serbian). 4 August 2015. Посетено на 4 August 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. 4,0 4,1 „IMK "14. oktobar" iz Kruševca dobio novog vlasnika“. n1info.com (Serbian). Beta. 4 November 2017. Архивирано од изворникот на 2018-10-30. Посетено на 15 November 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Česi preuzimaju IMK "14. oktobar", posao za još 150 radnika“. blic.rs (Serbian). Beta. 4 November 2017. Посетено на 8 December 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. Rujević, Nemanja (7 December 2017). „Istraga zbog kupovine "14. oktobra". dw.com (Serbian). Deutsche Welle. Посетено на 8 December 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]