13 јануари (празници)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Василица. Според православната вера на овој ден се пали оган се крши лепче со паричка, се топли ракија. Кај кого ќе падне паричката тој е кум за следната Василица.