139 Жуејхуа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
139 Жуејхуа
Откривање
ОткривачЏејмс Крејг Вотсон
Откриено10 октомври 1874
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември 2006 (JD 2454100.5)
Афел488.346 Gm (3.264 AU)
Перихел344.626 Gm (2.304 AU)
416.486 Gm (2.784 AU)
Занесеност0.173
1696.721 d (4.65 a)
17.72 km/s
35.886°
Наклон10.902°
2.014°
166.350°
Физички особености
Димензии156.6 km
Маса4.0×1018 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0438 m/s²
0.0828 km/s
? d
Албедо?
Температура~167 K
Спектрален тип
CP
7.78

139 Жуејхуаастероид од Главниот астероиден појас откриен на 10 октомври 1874 година од страна на Џејмс Крејг Вотсон.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]