1365 Хенјеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1365 Хенјеј
Откривање [1]
ОткривачМ. Ф. Волф
Откриено воХајделбершка опсерваторија
Откриено9 септември 1928
Ознаки
Наречена по
Луис Хенјеј
(американски астроном)[2]
1928 RK · 1932 WL
1941 ME · 1973 YG4
1984 BA · A907 GK
астероиден појас · флора[3]
Орбитални особености [1]
Епоха 4 септември 2017 (ЈД 2458000.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување109,96 г. (40.164 денови)
Апхел2,5248 AU
Перихел1,9723 AU
2,2486 AU
Занесување0,1229
3,37 год. (1.232 денови)
238,80°
0° 17м 32.28с / ден
Наклон5,0758°
258,55°
337,32°
Физички особености
Димензии10.31±1.91 км[4]
10.958±0.369 км[5]
11,31 км (пресметано)[3]
18.986±0.002 ч[6]
32.2±0.2 ч[7]
0,24 (претпоставено)[3]
0.26±0.13[4]
0.280±0.041[5]
S[3]
11,80[5] · 11,9[1][3] · 12.01±0.26[8] · 12.10[4]

1365 Хенјеј — каменест флорски астероид од внатрешните делови на астероидниот појас, со пречник од околу 11 километри. Бил откриен од германскиот астроном Макс Волф во Хaјделбершката Обсерваторијата во јужна Германија на 9 септември 1928 година и е наречен по американскиот астроном Луис Хенјеј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „JPL Small-Body Database Browser: 1365 Henyey (1928 RK)“ (2017-03-21 last obs.). Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 25 July 2017.
  2. Schmadel, Lutz D. (2007). Dictionary of Minor Planet Names – (1365) Henyey. Springer Berlin Heidelberg. стр. 111. ISBN 978-3-540-00238-3. Посетено на 12 January 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „LCDB Data for (1365) Henyey“. Asteroid Lightcurve Database (LCDB). Посетено на 12 January 2017.
  4. 4,0 4,1 4,2 Nugent, C. R.; Mainzer, A.; Bauer, J.; Cutri, R. M.; Kramer, E. A.; Grav, T.; и др. (September 2016). „NEOWISE Reactivation Mission Year Two: Asteroid Diameters and Albedos“. The Astronomical Journal. 152 (3): 12. arXiv:1606.08923. Bibcode:2016AJ....152...63N. doi:10.3847/0004-6256/152/3/63. Посетено на 12 January 2017.
  5. 5,0 5,1 5,2 Masiero, Joseph R.; Mainzer, A. K.; Grav, T.; Bauer, J. M.; Cutri, R. M.; Nugent, C.; и др. (November 2012). „Preliminary Analysis of WISE/NEOWISE 3-Band Cryogenic and Post-cryogenic Observations of Main Belt Asteroids“. The Astrophysical Journal Letters. 759 (1): 5. arXiv:1209.5794. Bibcode:2012ApJ...759L...8M. doi:10.1088/2041-8205/759/1/L8. Посетено на 12 January 2017.
  6. Klinglesmith, Daniel A., III; Hanowell, Jesse; Risley, Ethan; Turk, Janek; Vargas, Angelica; Warren, Curtis Alan (April 2013). „Asteroid Synodic Periods from Etscorn Campus Observatory“. The Minor Planet Bulletin. 40 (2): 65–67. Bibcode:2013MPBu...40...65K. ISSN 1052-8091. Посетено на 12 January 2017.
  7. Behrend, Raoul. „Asteroids and comets rotation curves – (1365) Henyey“. Geneva Observatory. Посетено на 12 January 2017.
  8. Veres, Peter; Jedicke, Robert; Fitzsimmons, Alan; Denneau, Larry; Granvik, Mikael; Bolin, Bryce; и др. (November 2015). „Absolute magnitudes and slope parameters for 250,000 asteroids observed by Pan-STARRS PS1 - Preliminary results“. Icarus. 261: 34–47. arXiv:1506.00762. Bibcode:2015Icar..261...34V. doi:10.1016/j.icarus.2015.08.007. Посетено на 12 January 2017.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „MPC-Henyey“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „MPC-Circulars-Archive“ определена во <references> не се користи во претходен текст..