127 Јована

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 127 Johanna)
Прејди на: содржини, барај

127 Јована (127 Јохана или 127 Жана) е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 5 ноември, 1872 година од страна на Пол и Проспер Анри. Наречен е во чест на Јованка Орлеанка.

127 Јована
Откривање
Откривач Пол и Проспер Анри
Датум на откривање 5 ноември 1872
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 438.576 Gm (2.932 AU)
Перихелион 385.859 Gm (2.579 AU)
Голема полуоска 412.218 Gm (2.756 AU)
Занесување 0.064
Орбитален период 1670.707 d (4.57 a)
Просечна
орбитална брзина
17.92 km/s
Средна аномалија 36.831°
Наклон 8.245°
Долж. на
искач. јазол
31.448°
Аргумент на перихелионот 91.496°
Физички особености
Димензии 122 km
Маса ?×10? kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина ? m/s²
II вселенска брзина ? km/s
Вртежен период ? d
Албедо ?
Температура ~168 K
Спектрален тип C
Апсолутна величина (H) 8.3

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]