126 Веледа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 126 Velleda)
Прејди на: содржини, барај

126 Веледа е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 5 ноември, 1872 година од страна на Пол и Проспер Ажнри

126 Веледа
Откривање
Откривач Пол и Проспер Анри
Откриено 5 ноември 1872
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхел 403.523 Gm (2.697 AU)
Перихел 326.153 Gm (2.180 AU)
364.838 Gm (2.438644[1] AU)
Занесување 0.1060806[1]
1391.107 d (3.81 a)
19.02 km/s
117.027°
Наклон 2.92451°[1]
23.47325°[1]
327.94065°[1]
Физички особености
Димензии 44.82 km[1]
Маса 9.4×1016 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0125 m/s²
0.0237 km/s
5.364 ± 0.003 d[2]
Албедо 0.1723[1]
Температура ~178 K
Спектрален тип
S
9.27[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „126 Velleda“. JPL Small-Body Database Browser. NASA JPL. 29 август 2003. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=126. посет. 12 март 2007 г. 
  2. Dovgopol, A. N.; Kruglyi, Iu. N.; Shevchenko, V. G.. Asteroid 126 Velleda - Rotation period and magnitude-phase curve. „Acta Astronomica“ том  42 (1): 67–72. http://adsabs.harvard.edu/abs/1992AcA....42...67D. посет. 13 март 2007 г. 


Надворешни врски[уреди | уреди извор]