122P/де Вико

Од Википедија — слободната енциклопедија
122P/де Вико
Откривање
ОткривачФранческо де Вико
Откриена20 февруари 1846 година
Други
ознаки
1846 IV, P/1846 D1, P/1995 S1
Орбитални особености A
Афел34.70 Астрономска единица
Перихел0.659337 Астрономска единица
Голема полуоска17.6808 Астрономска единица
Занесеност0.962709
Период74.35 год
Наклон85.3828°
Последен перихел6 октомври 1995 година
Следен перихел14 октомври 2069 година 21 октомври 2069 година

122P/де Вико (привремена ознака: '1846 D1' ) е периодични комета со орбитален период од 74 години. Таа одговара на класичната дефиниција за комета од типот Халеј со (20 години <период <200 години)[1] Откриен е од Франческо де Вико во Рим на 20 февруари 1846 година.

На 3 декември 2153 година кометата ќе помине околу 0,694 ае[convert: unknown unit] од Уран.

Даниел Кирквуд во 1884 година забележал дека кометата споделува елементи со кометата 12P / Понс-Брукс. Тој сугерираше дека 122P го оставил Понс-Брукс неколку векови пред тоа. Подоцна тој го идентификувал фаќањето на двете комети во нивните елиптични орбити (или фаќањето на нивното родителско тело) со нивниот заеднички афел блиску до Нептун 991 година од нашата ера. IV | весник = Сидералниот гласник | година = 1886 | автор = Даниел Кирквуд | том = 5 | страници = 13–14 | бибкод = 1886SidM .... 5 ... 13K}}[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „122P/de Vico“. Архивирано од изворникот на 2021-09-27. Посетено на 2021-11-16.
  2. Comet122P/ de Vico[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]