121P/Шумејкер–Холт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
121P/Шумејкер-Холт
Откривање
ОткривачКеролин Шумејкер
Јуџин Шумејкер
Хенри Холт
Откриена9 март 1989
Други
ознаки
1988 XI; 1995 Q3
Орбитални особености A
Епоха6 март 2006
Афел5.376 ае
Перихел2.65 ае
Голема полуоска4.013 ае
Занесеност0.3396
Период8.039 год.
Наклон17.7218°
Последен перихел8 септември 2013[1]
1 септември 2004
Следен перихел28 јуни 2023[2]

121P/Шумејкер–Холт (меѓународно: 121P/Shoemaker – Holt), исто така позната како Shoemaker-Holt 2, – периодична комета во Сончевиот Систем.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syuichi Nakano (28 април 2010). „121P/Shoemaker-Holt 2 (NK 1925)“. OAA Computing and Minor Planet Sections. Посетено на 9 јануари 2021.
  2. „121P/Shoemaker-Holt Orbit“. Центар за мали планети. Посетено на 9 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Комети со бројни ознаки
Претходна
120P/Мјулер
121P/Шумејкер–Холт Следна
122P/де Вико