1178 Ирмела

Од Википедија — слободната енциклопедија

1178 Ирмелаастероид кој бил откриен од Макс Волф на 13 март 1931 година и било добиено привременото име 1931 ЕЦ. Бил именуван по Ирмела Руска, сопругата на Ернст Руска.[1]

Радиометриски податоци собрани од 10µ-скиот радиотелескоп во националната опсерваторија Кит Пик од 1975 година со даден пречник од приближно 19 км.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1178 Irmela[мртва врска]. Asteroid data at FindTheData.org. Accessed June 2, 2012.
  2. Morrison, D.; Chapman, C. R. (March 1976), „Radiometric diameters for an additional 22 asteroids“, Astrophysical Journal, 204, стр. 934–939, Bibcode:2008mgm..conf.2594S, doi:10,1142/9789812834300_0469 Проверете ја вредноста |doi= (help).