116П/Вилд

Од Википедија — слободната енциклопедија
116П/Вилд
Откривање
ОткривачПол Вајлд
Откриена21 јануари 1990 година
Други
ознаки
1990 X; 1994 V1
Орбитални особености A
Епоха6 март 2006 година
Афел4.784 AЕ
Перихел2.172 AЕ
Голема полуоска3.478 АЕ
Занесеност0.3755
Период6.486 а
Наклон3.6154°
Последен перихелJanuary 11, 2016-18 јули 2009 година
Следен перихел2022, 16 јули„116P/Wild Orbit“. Центар за мали планети. Посетено на 2017-04-07.

116П/Вилд, е комета позната и како „Дива 4““, е периодична комета во Сончевиот Систем. Тоа одговара на дефиницијата на Енке[1].

На 4 ноември 2042 година, кометата ќе помине околу 0.029 ае (4,300,000 ; 2,700,000 ми) од Церера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Comet 116P/Wild 4“. Архивирано од изворникот на 2022-01-23. Посетено на 2021-12-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
115P/Maury
116П/Вилд Следна
117P/Helin–Roman–Alu