106 Диона

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 106 Dione)
Прејди на: содржини, барај

106 Диона е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 10 октомври, 1868 година од страна на Џејмс Крејг Вотсон.

106 Диона
Откривање
Откривач Џејмс Крејг Вотсон
Датум на откривање 10 октомври 1868
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 556.376 Gm (3.719 AU)
Перихелион 391.585 Gm (2.618 AU)
Голема полуоска 473.981 Gm (3.168 AU)
Занесување 0.174
Орбитален период 2059.923 d (5.64 a)
Просечна
орбитална брзина
16.61 km/s
Средна аномалија 161.899°
Наклон 4.616°
Долж. на
искач. јазол
62.400°
Аргумент на перихелионот 329.534°
Физички особености
Димензии 146.6 km
Маса 3.3×1018 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0410 m/s²
II вселенска брзина 0.0775 km/s
Вртежен период ? d
Албедо ?
Температура ~156 K
Спектрален тип G
Апсолутна величина (H) 7.41

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]